O Porozumieniu
Porozumienie Rekarton podpisano w 2007 r. pod patronatem ministra środowiska. Wśród jego sygnatariuszy znalazły się organizacje reprezentujące użytkowników opakowań, branżę gospodarki żywnościowej i opakowaniowej oraz firmy dostarczające kartonowy materiał opakowaniowy. Porozumienie realizuje program o tej samej nazwie. Propaguje on recykling opakowań po napojach, a jego celem jest rozwój systemu zbierania i recyklingu kartonów po mleku i sokach w Polsce.
Są one najlepiej rozpoznawanym i najczęściej zbieranym selektywnie odpadem wielomateriałowym w polskich gospodarstwach domowych (wg najnowszego badania Kantar TNS – za polskieradio.pl). Jednak aż 45 proc. respondentów zapytana, gdzie wyrzuca konkretne odpady po opakowaniach wielomateriałowych przyznała, że nie zwraca uwagi na kolor pojemnika.
Przypominamy: pojemniki w kolorze ŻÓŁTYM
Do nich wrzucamy tworzywa sztuczne i metal, czyli: puszki po napojach, konserwach, metalowe kapsle i nakrętki, folie aluminiowe, złom (bez elektroniki), plastikowe butelki PET i nakrętki, różne wyroby z tworzyw sztucznych (np. kubeczki po nabiale, tacki po warzywach), plastikowe opakowania po kosmetykach, reklamówki i worki foliowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. także zużyte opakowania kartonowe po mleku i sokach powinny być zbierane właśnie do tych pojemników.
Zródło PortalKomunalny.pl
Fot. flickr/ Tetra Pak
Dodaj komentarz